Jesteś tutaj: Start / Gabinet Pedagoga

Gabinet Pedagoga

Godziny dyżurów w roku szkolnym 2016/2017:

mgr  Joanna Hoffmann- pedagog szkolny, psycholog, socjoterapeuta

Poniedziałek           11.00 – 15.00

Wtorek                    08.30 – 13.30

Środa                      08.00 – 11.00

Czwartek                12.00 – 16.00

Piątek                     08.30 – 12.30

mgr  Małgorzata Krzywoń- pedagog, doradca zawodowy

Poniedziałek           08.00 – 10.00

Wtorek                    07.30 – 14.30

Środa                      07.30 – 15.00

Czwartek                07.30 – 16.00

OFERTA PSYCHOLOGA SZKOLNEGO

Kilka wskazówek, które warto zastosować pomagając dziecku zwiększyć motywację do nauki:

• podkreślaj znaczenie nauki w życiu człowieka,
  • powtarzaj myśl, że nauka jest celem sama w sobie,
  • nie przypisuj zbyt dużej wagi ocenom,
  • wyrażaj się pozytywnie o szkole i o  nauczycielach,
  • doceniaj pracę i samodzielność,
  • dostrzegaj osiągnięcia dziecka,
  • nie krytykuj, nie oceniaj,
  • pomagaj, ale nie wyręczaj,
  • nie wyśmiewaj niepowodzeń, ale wskaż jak można uczyć się na błędach,
  • nie stawiaj wymagań wobec dziecka ponad jego możliwości,
  • nie wyprzedzaj materiału szkolnego,
  • wskazuj powiązanie wiedzy ze zjawiskami istniejącymi w otaczającym środowisku,
  • podkreślaj korzyści w życiu codziennym płynące ze zdobycia konkretnej wiedzy,
  • pokazuj praktyczne zastosowania informacji zdobytych w szkole,
  • odnieś się do współczesności np. przy nauce historii,
  • wskazuj powiązanie dzisiejszych problemów z opisywanymi w literaturze,
  • wzbudzaj w dziecku zainteresowania wieloma dziedzinami życia,
  • stwórz warunki do poszerzenia wiedzy i doświadczeń dziecka,
  • pomagaj w rozwinięciu umiejętności potrzebnych w nauce (czytanie, zapamiętywanie, notowani, koncentracja uwagi i inne),
  • wspieraj!

Dekalog Dobrego Rodzica

Rodzic…

1. Kocha dziecko za to, kim jest, a nie za jego osiągnięcia.

2. Uczy dziecko wyrażać pozytywne, ale i negatywne emocje. Wspiera je, gdy przeżywa złość, strach.

3. Pokazuje dziecku wartość przyjaznych kontaktów z rówieśnikami czy rodziną.

4. Motywuje dziecko do działania, ale nie zmusza i nie oczekuje, by we wszystkim było najlepsze.

5. Sygnalizuje dziecku, że ma ono się prawo mylić, a także prosić o pomoc w każdej sytuacji, w której sobie nie radzi.

6. Dostrzega i chwali pozytywne zachowania dziecka. Jeśli zaś trzeba wyrazić dezaprobatę, robi to życzliwie, oceniając samo postępowanie, a nie dziecko.

7. Tworzy wokół dziecka, uporządkowany, jasny system oczekiwań i wymagań. Dba o stały rozkład czynności domowych.

8. W skupieniu słucha dziecka, w rozmowie jest szczery i otwarty. Zachęca je do zwierzeń, ale też szanuje jego prawo do prywatności.

9. Pozwala dziecku na samodzielność. Nie wyręcza go w obowiązkach, pozwala mu ponosić konsekwencje swojego czynu.

10. Nie stara się być równym kumplem, kolegą. Jest kochającym rodzicem, na  którym dziecko zawsze może polegać i z którego zdaniem się liczy.

Prośba dziecka- Janusz Korczak

1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
  2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.
  3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
  4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
  5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
  6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
  7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
  8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga !
  9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
  10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
  11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
  12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
  13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
  14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
  15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
  16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
  17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
  18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
  19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
  20. Nie bój się miłości. Nigdy.

ARCHIWUM: