Polsko- niemiecka wymiana młodzieży

W czerwcu i we wrześniu 2015 odbyło się siódme spotkanie w ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży między naszym gimnazjum i zaprzyjaźnioną od 2003 roku szkołą  w Bawarii – Gimnazjum Roberta Schumana w Cham. W ostatnim tygodniu czerwca do Bydgoszczy przyjechało 11 uczniów z Niemiec wraz ze swoimi opiekunami  i gościło u swoich polskich partnerów – 12 uczniów z Gimnazjum nr 32. Polscy uczestnicy wymiany to uczniowie klasy 3 A: Weronika Holak, Agata Kaźmierska, Agnieszka Piórkowska, Aleksandra Wojciechowska, Piotr Augustynowicz, Jędrzej Kopiszka, z klasy III C: Julia Linder, Julia Piaseczna, Julia Urbańska, Julia Ziółkowska i z klasy III D: Martyna Groblica i Agnieszka Tuchółka.

Wizyta w Polsce – 20. – 26. czerwca 2015 r.

Podczas pobytu w Polsce nasi goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić Bydgoszcz m .in. poprzez rejs statkiem po Brdzie, uczestniczyli w warsztatach w Muzeum Mydła. W ramach integracji młodzież wspólnie bawiła się w kręgielni na bydgoskiej Łuczniczce. Z pewnością gwoździem programu był dwudniowy wyjazd grupy polsko-niemieckiej nad Bałtyk. Trudna lekcja historii miała miejsce na Westerplatte, ponadto goście z Niemiec mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem Stare Miasto Gdańsk. Odbyły się także zaślubiny z Bałtykiem  w Mikoszewie – miejscu zakwaterowania obu grup. W drodze powrotnej do Bydgoszczy młodzież zwiedziła Zamek Krzyżacki w Malborku.  Innym ciekawym punktem programu była wycieczka do Torunia. Uczniowie z Bawarii poznali najważniejsze zabytki tego przepięknego miasta, uczestnicząc w e wspólnej zabawie – Stadtrallye, odwiedzili także toruńskie planetarium.  Ostatniego dnia odbyło się pożegnalne ognisko zorganizowane  w leśniczówce w Osówcu.  Uczniów wspierali nauczyciele języków obcych: Andrzej Frankowski, Dominika Groll i Barbara Gajos.

Wizyta w Niemczech – 27. września – 02. października 2015 r.

Rewizyta polskich uczniów w partnerskiej szkole w Niemczech miała miejsce na przełomie września i października. Podczas pobytu w Bawarii polscy uczniowie nie tylko zwiedzili partnerską szkołę i miasto Cham, ale złożyli również wizytę w ratuszu u pani burmistrz oraz w starostwie Cham.

Na pewno niezapomnianych wrażeń dostarczył wyjazd do Furth in Wald, gdzie uczniowie podziwiali arcydzieło współczesnej techniki - olbrzymiego smoka naszpikowanego elektroniką. Najważniejszym jednak punktem programu była wycieczka do Regensburga. Jest motywem przewodnim była Bawaria – wczoraj i dziś. Uczniowie poznali historyczne miejsce – Walhalla, malowniczo położone nad Dunajem, zwiedzili Stare Miasto w Regensburgu i poznali proces produkcji znanych na całym świecie samochodów marki BMW. Relaks   i odpoczynek czekał młodzież w parku wodnym w Bad Kötzting. Ostatniego dnia pobytu w Bawarii miała miejsce wycieczka do Weiden, miasta znanego m.in. z Muzeum Porcelany. Wiele emocji dostarczyła jazda rollercoasterem po Monte Kaolino w miejscowości Hirschau. Miłym akcentem na zakończenie tego międzynarodowego spotkania była wspólna pożegnalna kolacja w miejskiej gospodzie w Cham. Polskim uczniom w wyjeździe do Bawarii towarzyszył dyrektor szkoły Michał Przybylski oraz Andrzej Frankowski – koordynator polsko – niemieckiej wymiany.

Wsparcia finansowego przy organizacji obu spotkań udzieliła fundacja Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Co sądzą polscy uczestnicy o zorganizowanym międzynarodowym spotkaniu?

- „Wymiana polsko - niemiecka była świetną okazją do poznania wielu fajnych ludzi,
poczucia się przez te kilka dni członkiem ich rodziny”.

- „Wymiana rozwinęła moje umiejętności językowe, a także przełamała barierę w komunikowaniu się z obcokrajowcami”.

- „Myślę, że jeśli w przyszłości miałabym taką okazję, z pewnością wzięłabym ponownie udział w wymianie”.

- „Uważam, że wymiana młodzieżowa polsko - niemiecka rozwinęła moje umiejętności językowe,
a przy tym dostarczyła niezapomnianych wrażeń i zabawy”.

- „Atrakcje były dobrane pod kątem zainteresowań wszystkich uczestników, dobrze przemyślane”.

- „Wymiana z innym krajem to naprawdę świetna forma rozwoju i genialny sposób na spędzenie tygodnia”.

- „Oczywiście jest pewien niepokój przed przyjazdem do rodziny partnerskiej,
ale po pierwszych minutach wszystko jest już w najlepszym porządku”

- „Najgorszy jest mimo wszystko powrót do szkoły, ale z tym nic nie można zrobić".

- „ Bardzo podobał mi się pobyt u mojej partnerki. Jej rodzina była naprawdę miła i spędziłyśmy razem aktywnie czas”.

- „Wyjazd do Niemiec był dla mnie świetnym doświadczeniem, ponieważ podszkoliłam swój angielski oraz niemiecki”.

- „Poznałam fantastycznych ludzi, z którymi utrzymuję nadal kontakt”.

- „Z moją partnerką i jej siostrą złapałam świetny kontakt.
Wieczorami plotkowałyśmy o celebrytkach, oglądałyśmy filmy i mogłam przymierzyć ich tradycyjne stroje,
abym poczuła się jak prawdziwa bawarska dziewczyna”.

- „Bawiłem się świetnie zarówno w Polsce jak i Niemczech, poznałem ciekawych ludzi oraz przeżyłem niezapomniane chwile”.

2015-11-03